Ecobiblioteca

In vara anului 2010 Consiliul Român pentru Cladiri Verzi si Biblionet au organizat impreuna un concurs , ce propune imbunatatirea accesului la tehnologia informatiei si renovarea sustenabila a unei biblioteci existente , tipica pentru o comunitate romana de mici dimensiuni .
Proiectul se numeste EcoBiblioteca.
Biblioteca publica locala din Cacica , judetul Suceava ,  a castigat concursul pentru interventia "verde".
               Acest proiect a fost finalizat si inaugurat in data de 31.05.2018 cu ajutorul Asociaţiei Romania Green Building Council si Primariei Cacica.
Aceasta a gazduit scoala de vara „Cacica: Oameni și Sare” :
 Centrul de Cercetare și Resurse în Turism (CERC Turism) al Facultății de Ştiințe Economice și Administrație Publică din cadrul USV  a organizat, în perioada 18-19 iulie, atelierele „Cacica: Oameni și Sare”.
Pentru mai mult vezi si: